Oyun Oynayarak Hacker Olma

Geliştirici misiniz? Eğer kodlama sever misiniz?

Forum sitelerinde gezerken bir android oyunu gördüm ve çok güzel bir oyuna benziyor. Oyun oynarken hacker olmayı öğretiyor diyebiliriz. Uygulama açıklamasında 3 bölümden oluştuğu yazıyor.

* Bulmacalar *
Hikaye modunda, dünyayı kurtarmaya kod sorunları çözmek için gereken bir hacker bir rol oynamaktadır.
İşiniz bittiğinde, daha bulmaca paketleri sizi bekliyor var!

* Robot (deneysel modu) *

Bir robotun AI’sını kodlayın.

* * Oyunlar

Oyun modu çok yönlü mod, bu modda, sen kendi oyun oluşturun yayınlayabilir ve diğer hackerlar oyun oynayabilirsiniz!

Bu şekilde açıklama yapılmaktadır.

Forumda gördüğün oyunu oynayanın açıklaması şu şekildedir.

Uygulama size “4 >> 16” sorusunu sorduysa, siz öyle bir kod yazacaksınız ki yazdığınız kod 4’ün karesini alsın. Bu size basit gelmiş olabilir ancak siz kodu yazarken tamamen serbest değilsiniz. Yani size yalnızca “şu komutları kullanarak kodu yazabilirsin” diyor ve level atladıkça sorular haliyle zorlaşıyor. Fazla uzatmadan oyunun tanıtımına geçeyim böylece mantığını daha iyi kavrarsınız.

Oyun puzzles, robot ve games olmak üzere üç bölümden oluşuyor. “puzzles” bölümü üsttede belirttiğim matematiksel soruları cevaplayacak kodları yazarak level atlayacağınız bölüm. “robot”bölümünde de tüm kodları kulanarak oyun oynayabiliyorsunuz. “games” bölümünde ise basit düzeyde oyunlar geliştirip aynı zamanda diğer oyuncuların geliştirdiği oyunlara göz atabiliyorsunuz.

Şimdi puzzles bölümüne biraz göz atalım. Burada alttaki görselde de görmüş olduğunuz gibi 10 aşama var. Her aşamada 3 ila 4 soruyu cevaplamanız gerekiyor.

Sorular aşağıdaki gibi. Buradaki soruda bizden öyle bir kod yazmamızı istiyorki 2 girdiğinde 3 çıksın. 4 girdiğinde 5 çıksın. Yani hangi sayı girerse girsin bu sayının bir fazlası çıkacak şekilde bir kod yazmamızı istiyor.

Kod ekranı ise alttaki gibi. Burada dikkat etmemiz gereken bizden yalnızca alttaki komutları kullanarak kodu yazmamızı istiyor. İşin güzel yanı ise burası. Hazır fonksiyonları kullanmaktansa en temeline inip kod yazıyorsunuz. Elbette bu en basit soru 🙂 ileride daha zor sorularla uğraşıp duruyorsunuz.

Yazdığınız kod belirtilen durumu karşılıyorsa başarılı diyor ve sizi bir sonraki aşamaya götürüyor.

Siz level atladıkça kullanabilmeniz için yeni komutların kilidi açılıyor. Aynı oranda sorularda zorlaşıyor 🙂

Evet puzzles bölümü bu şekilde tasarlanmış. Oyunun “robot” bölümünde ise tüm kodları kullanarak oyun oynayabiliyorsunuz.

  Hacked- ekran görüntüsü

Uygulamanın “games” bölümünde ise kendiniz basit oyunlar geliştirebiliyorsunuz. Ayrıca diğer oyuncuların geliştirdiği oyunlara göz atabiliyorsunuz.

Oyunu google play store’dan indirebilirsiniz. IOS için sürümü bulunmuyor.

Link

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.