İşletim Sistemleri – 1

Bilgisayar Mühendisliğinde kalan İşletim Sistemi dersinden kalan notlarımdır…

İşletim Sistemi nedir?
Bilgisayar donanımı ile kullanıcı programları arasında yer alarak kullanıcıların bilgisayar sistemlerinden kolayca faydalanmasını sağlayan hizmet yazılımıdır.

Kısaca tanımlamak gerekirse, işletim sistemi bilgisayar sistem kaynaklarından kolaya faydalanmasını sağlayan hizmet yazılımlarıdır.

Bilgisayar Yapısının Gösteriminde Kullanılan Model

1- Ana İşlem Birimi (AİB): Yazmaç/Saymaç Takımı, Denetim Birimi, Aritmetik-Mantık Birimi

2- Ana Bellek: Sözcüklerden oluşan doğrusal dizgidir.

3- Giriş/Çıkış Birimleri: Giriş/Çıkış Sürücüsü (Aygıtı), Giriş/Çıkış Arabirimi

Ana işlem birimiana bellek ve giriş/çıkış birimleri, bilgisayar sistem donanımını oluşturmak üzere bir yol yapısı çerçevesinde bütünleşeceklerdir. Bu bağlamda, giriş/çıkış arabirimlerigiriş/çıkış sürücülerinin ana işlem birimi ve ana bellek ikilisi ile bütünleşmesini sağlayan uyarlayıcı birimler olarak düşünülebilecektir.

Bilgisayar Yapısı Modeli

Yol: Ortak amaçlar için gruplanmış işaret ileti hatlarına verilen addır. 3 çeşittir : Adres, Veri ve Denetim yoludur.

Adres Yolu: Ana İşlem Birimi de (AİB), okuma yada yazma yapmak için Ana Bellek (AB) yada Giriş/Çıkış Ara Birimine adresleme de kullandığı genelde tek yönlü hattır.

Veri Yolu: Kimliği adres yolu üzerinde bulunan, Bellek sözcüğü yada ara birim yazmak içeriklerinin Ana İşlem Birimine ilettiği çift yönlü hattır.

Denetim Yolu: Ana İşlem Birimi ile Ana Bellek ve Giriş/Çıkış arasındaki veri aktarımlarının zaman uyumlanmasına yarayan imlerin iletildiği hat grubudur. Adres ve veri yolu üzerinden iletilen adres ve veri işaretleri bir bütün olarak anlamlıdır. Zira, adres ve veri yolunu oluşturan her hat, aynı anda, aynı adres ya da veri sözcüğünün değişik bit değerlerini taşır.

Bu makalede tanımlamadan başladık. Fırsat buldukça da yazmaya çalışacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.