Android Uygulama Geliştirmeye Giriş

Udemy den aldığım Android 8 Oreo Mobil Programlama eğitimlerini hem daha iyi anlamak için hem geriye döndüğümde elimde yazılı notlar olması ve başkalarına da faydası olabilir düşüncesiyle videolarda izlediklerimi yazı dizisine dönüştüreceğim.

JDK Yükleme

İlk olarak bilgisayarımızı android geliştirmeye uygun hale getirmemiz gerekiyor. Bunun için ilk yapmamamız gereken JDK (Jave Developer Kit) yüklememiz gerekiyor.

Google dan java jdk diye arama yaptığımızda ilk karşımıza gelecek olan java geliştiricisi Oracle firmasının web sitesi çıkacaktır.

Burada ilk siteye tıkladığımızda direk indirme sayfasına yönlendirecektir.  Açılan sayfada Netbeans geliştirme idesi ile birlikte indirme veya sadece JDK indirme seçeneği sunmaktadır.

Biz geliştirme olarak Android Studio kullanacağımız için sadece JDK indireceğiz.

Burada Accept License Agreement seçeneğini işaretliyoruz ve bilgisayarımızda hangi işletim sistemi platformunu kullanıyorsak onu indiriyoruz.

İndirdiğimiz JDK yı bilgisayara kuruyoruz.

Android Studio Kurulumu

Şimdi Android uygulamalarını geliştireceğimiz programı  (IDE) yi kuracağız. Bunun içinde developer.android.com adresine giriyoruz.

 

Sol tarafta bulunan DEVELOP kısmına tıkladığımızda bir menü açılacaktır.

 

Buradan Android Studio yu indiriyoruz. Sizin bilgisayarınızın işletim sistemini tanıyarak size uygun olanı sunmaktadır.

Download  Android Studio tıklıyoruz ve indiriyoruz.

Android Studio indirdikten sonra kurulumunu yapıyoruz. Kurulum yaptıktan sonra Android Studio ilk çalıştırdığımızda resimdeki gibi bir uyarı gelebilir. Bu uyarı daha önceden Android Studio kuruluyken yapılan ayarları yeniden kullanmak isterseniz içe aktarma yapabileceğinizi söylüyor. Biz ilk defa kullandığımız için altta seçeneği seçiyoruz ve OK butonuna basıyoruz.

 

Standart ayarlarımızı yapıyoruz. Gerekli eklentileri indiriyor.

Ve Android Studio açılıyor.

Android çalışmaya başlamadan birkaç ayar yapmamız gerekecektir. Bunun için alt tarafta bulunan Configure tıkayıp Settings geliyoruz. Daha sonra Editor-General-Auto Import seçeneklerine sırayla geliyoruz. Burada Java başlığı altındakilerin hepsini işaretine tik koyuyoruz ve Ok diyoruz.

 

Daha sonra yeniden Configure geliyoruz ve SDK Manager tıklıyoruz. Burada hangi Android versiyonu için uygulama yapacağınızla alakalıdır. Biz burada Android O için yapacağımız için Android 7.1 ve Android 8 versiyonlarını yüklüyoruz. Burası size kalmış istediğinizi yükleyebilirsiniz.

Ayrıca sağ alt köşede bulunan Show Package Details tıklayınca indirilecek paketler görülmektedir. Buna tıklayıp Update Available olanları da güncelliyoruz.  Buradaki 3 seçenekte seçili olmalıdır.

 

SDK Tools sekmesinde olanları da aşağıdaki gibi kurulu olması gerekiyor. Ayrıca burada pc ye gerçek telefon bağladığımızda tanıması için  Google USB Driver işaretliyoruz.

 

Apply  dedikten sonra gerekli indirmeleri yapacaktır. Daha sonra OK diyerek kapatıyoruz.

Artık kurulum işlemleri tamamlandı bundan sonra proje geliştirmeye geçeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.