Android Studio Tanıtımı ve İlk Proje Çalıştırma

Proje Oluşturma

İlk projeyi oluşturmak için Start a New Android Studio Project tıklıyoruz.

 

Yeni proje oluştur dedikten sonra karşımıza gelen ekranda bulunanlar;

 

Application name: Uygulama adı

Company domain: Kullandığınız web adresi yazılıyor ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta uygulama Google Play Store da yayınlanacağı zaman kullanılacaktır. package name olarak uygulama adı ve Company domain olarak aldığından buraya verilecek isim benzersiz olmalıdır. Genelde bir şirket için yapılmıyor ise isim soyisim şeklinde kullanılır.  Eğer Android Studionun verdiği ismi değiştirmek isterseniz sağ tarafta bulunan “Edit” tıklanarak istenilen isim verilir ve “Done”  tıklanır.

 Project location: Projenin nereye kayıt edileceğini belirlemektedir. Kırmızı daire içine alınan yerden değiştirilebilir.

Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra Next tıklıyoruz.

Gelen ekranda uygulamanın kurulacağı cihazların en düşük SDK özelliği seçiliyor. Burada hangi cihazlar için uygulama geliştirilecek bunlar belirlenmektedir. Hangisi seçilirse ondan önceki versiyonlar sizin uygulamanızı kullanamazlar.

İlk sırada bulunan “Phone and Tablet” telefon ve tablet için kullanılmaktadır. Biz burada Android 5.0 (Lollipop) seçtik ve altında kullanıcıların yüzde kaçı bu versiyonu kullanıyor göstermektedir. Android 5.0 için %71.3 olarak verilmiştir. Burayı değiştirdikçe sayı değişmektedir. Güncel sürümler arasında en çok kullanılanın seçilmesi uygun olacaktır.

İkinci sırada “Wear” yani android akıllı saatler için uygulama geliştirilecekse seçiliyor.

Üçüncü sırada ise “TV” vardır. Akıllı tvler için uygulama geliştirme için seçilmektedir.

Dördüncü sıradaki ise arabalarda kullanılan android uygulama geliştirme içindir.

Next tıklandıktan sonra karşımıza Activity ekranları gelmektedir. Nedir bu Activity derseniz kısaca kullanıcının etkileşimde olduğu yani ekranda gördükleridir. Tasarımcıya kolaylık olsun diye hazırlanmış birer şablondur.

Burada Empty Activity boş sayfada bile programcı istediği özellikleri ekleyebilir. Kullanacağınız sayfaya göre şablonlar kullanabilirsiniz. Yada Empty Activity ile herşeyi kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Next tıkladığımızda Activity adı istemektedir. İlk olarak MaiActivity olması kolaylık sağlayacaktır. Daha sonra activite eklendikçe yeni isimler verilecektir.

Ve Finish diyerek Android Studio ilk uygulama için ayarlamaları yapmaya başlayacaktır.

 

 

 

Android Studio Genel Görünümü

 

 

İlk karşımıza gelen MainActivity kod ekranıdır. Burası uygulama çalıştığında çalışacak ilk kodların bulunduğu yerdir. Bu MainActivity nin birde görsel yani kullanıcının gördüğü bir dosya vardır. Buraya ulaşmak içinse sol tarafta bulunan klasörlerde sırasıyla res>layout>activity_main.xml  dosyasına tıklıyoruz. Tasarım ekranı gelmektedir. Şimdi tasarım ekranında bulunanları kısaca tanıtım yapalım.

 

 

Toolbar Menüsünde bulunanları iki önemli butonu sırasıyla açıklamaya çalışalım.

1.si Run (çalıştırma) butonudur. Bu düğmeyle uygulamamız sanal cihazda çalışmaya yani test etmeye yaramaktadır.

2.si ise AVD Manager yani uygulamalarımızı test ettiğimiz Android Sanal Cihazıdır. Yeni bir sanal cihaz eklemek için AVD Manager tıklıyoruz.

Şuan bende bir tane ekli görünmektedir. Eğer boş ise yada farklı bir cihaz eklemek istiyorsak alt tarafta bulunan “Create Virtual Device..” tıklıyoruz.

Açılan sayfada sol tarafta TV,Wear(Akıllı Saat), Phone(Telefon), Tablet gibi kategoriler bulunmaktadır. Bunlardan istenilen seçiliyor ve ortada cihaz modeli, sağda ise cihazın nasıl bir büyüklükte olduğunu göstermektedir.

Next tıkladıktan sonra karşımıza Android hangi versiyonu kurulacağı seçeneği gelmektedir. Burada bilgisayar olmayan sistemin yanında “Download” yazmaktadır.

 

Next e tıklıyoruz. Karşımıza Sanal Cihazın adı ve diğer bilgileri gelmektedir.

Burada Show Advanced Settings ile detaylı ayarlara girebiliriz. Detaylı olan ayarlarda ise

Camera: Front( Ön), Back (arka) kamera ayarları yapılmaktadır. Emulated seçili iken sanal kamera kullanılmaktadır. Eğer bilgisayarınızda kemera var ise gerçek kamerada kullanılabilmektedir.

Network: Şebeke ayarları bulunmaktadır. Yani 3G, 4G gibi..

Emulated Performance: Sanal cihazın grafik ayarları yapılmaktadır.

Memory and Storage: Sanal cihazın yani telefonun ram miktarı, dahili hafıza ve hafıza kartı ayarları yapılmaktadır. Burada da istenildiği gibi değişiklik yapılabilir.

 

Ayarları yaptıktan sonra Finish diyerek sanal cihazımız eklenmiş olacaktır.

 

Çalışma Alanı

 

Project: Proje dosyalarının klasörler şeklinde tutulduğu bölümdür.  Android yazan yer değiştirildiğinde görüntüleme şekli belirlenmektedir.

 

Palette: Uygulamada kullanılacak olan araçların bulunduğu bölümdür.

Compenent Tree: Uygulamada kullanılan araçları gösteren ağaç yapısıdır.

Desing/Text: Uygulamaya eklenen araçların dizayn olarak ve ya kod olarak görüntüleme seçeneğidir.

 

 

Uygulama sayfası,

1 nolu, tasarım ekranlarının görünmesini ve gizlemesini sağlamaktadır.

2 nolu, uygulamanın yüklendiği cihazda yatay ve dikey olarak nasıl göründüğü gösteren bir önizleme aracıdır.

3 nolu, uygulama sanal olarak hangi cihazda gösterileceğinin seçileceği yerdir.

4 nolu, uygulamada nesnelerin hizalamada kullanılan çizgilerin gösterilmesi, gizlenmesini sağlamaktadır.

5 nolu,

6 nolu, tüm nesnelerin hizalamalarını kaldırmaktadır.

7 nolu, nesnelerin yerleştirildiği şekilde Android Studio otomatik olarak sabitlemektedir. Sayfada az sayıda nesne varken fayda sağladığı gibi çok fazla nesne varken karışıklık olabilmektedir.

Properties alanı, nesnelerin üzerine tıklanınca ortaya çıkmaktadır. Bu alanla nesnelere ait özellikler verilmektedir.

Arama mercek işaretinin yanında bulunan sağa-sola ok işaretine tıklanırsa tüm özellikler görülmektedir.

Bu görünümde nesnenin manuel olarak boşluk ayarlaması yapılmaktadır. Ayrıca içeri doğru mavi oka tıklanırsa nesnenin en ve boy oranları ayarlanmaktadır. Bu ayarlamaları hemen altında bulunan layout_width ve layout_height ile de ayarlanmaktadır.

 

İlk Programın Çalıştırılması

 

Android Studio tanıtımı yaptıktan sonra ilk uygulamamızı çalıştırmak için 1 nolu olarak işaretlenen Run butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza cihaz seçmek için bir seçenek gelmektedir. Burada sanal cihazda seçilebilir eğer usb den bağlı bir android cihaz var ise onun üzerinden de test yapılabilmektedir.

Ben sanal cihaz üzerinden OK tıklıyorum.

Ve ilk uygulamamız çalışmış olacaktır. Burada kırmızı işaretli yerden ayarlamalarda yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.