Android Studio İçin GitHub Kullanımı

Öncelikle File – Settings giriş yapıyoruz. Verison Control altında GitHub seçeneğine geliyoruz. Hesap bilgilerinizi girdikten sonra Test butonuna basarak bağlantıyı test ediyoruz.

Git seçeneği altında git.exe yolunu belirtmemiz gerekiyor. Eğer Git kurulu değilse https://git-scm.com/downloads bu adresten uygun olanı kuruyoruz.

Projeyi GitHub Yüklemek

Projeyi yüklemek için öncelikle projeyi Android Studio da açıyoruz. İlk defa yüklemek için VCS – Import into Version Control – Create Git Repository tıklıyoruz.

Karşımıza projenin bilgisayarda kayıtlı olan klasörü geliyor değişiklik yapmadan OK diyoruz. Daha sonra yine VCS – Import into Version Control altında bu sefer Share Project on Github seçiyoruz.

Karşımıza gelen pencerede Description a açıklama yazabiliriz. Projenin ne hakkında olduğu gibi. Daha sonra Share diyoruz. Karşımıza yüklenecek dosyalar gelmektedir. Projenin tamamını yüklemek için değişiklik yapmadan OK diyoruz. Dosyayı eklemek istiyor musunuz diye soracaktır. Yes diyoruz ve projemiz yükleniyor.

Yüklü Proje üzerinde değişiklik yapmak için ise VCS-Commit Changes tıklıyoruz. Karşımıza değişiklik yapılacak dosya seçili olarak geliyor ve değişiklik mesajını yazıyoruz. Fareyi Commit butonu üzerine geliyoruz seçenek çıkıyor. Commit and Push diyoruz ve tekrar Push dedikten sonra dosya değiştiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.